Staże i praktyki zawodowe, nowy sprzęt w pracowniach, kursy i szkolenia dla uczniów oraz nauczycieli – to niektóre z korzyści, jakie osiągają mazowieckie szkoły zawodowe w ramach projektu prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. Tym razem z pomocy skorzysta 11 warszawskich szkół, które łącznie otrzymają wsparcie o wartości ponad 3,6 mln złotych.

Umowę w tej sprawie podpisali 16 lipca marszałek Adam Struzik, członek zarządu Elżbieta Lanc, wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska oraz wiceprezes Agencji Rozwoju Mazowsza Artur Andrysiak.

– Chcemy, aby mazowieckie szkoły zawodowe i branżowe były konkurencyjne i nowoczesne. To bardzo ważna umowa. Dzięki niej 11 warszawskich szkół będzie mogło postawić na innowacje i rozwój. Ale to tylko fragment przedsięwzięcia. Wartość całego naszego projektu to niemal 120 mln zł, z czego 96 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 160 szkół zawodowych z Mazowsza, czyli ponad 14 tys. uczniów i 1,4 tys. nauczycieli i instruktorów. Szkolnictwo zawodowe odbudowuje się, oferując coraz ciekawsze drogi rozwoju dla młodych ludzi. Szkoły zawodowe przyciągają kolejnych uczniów i należy je wspierać, by sprostały ich oczekiwaniom. Dlatego cieszy mnie, że z programu skorzysta tak wielu uczniów, zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i w stolicy – mówi marszałek Adam Struzik.

Projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” o wartości 120 mln zł
 
Na Mazowszu działa ponad 300 szkół zawodowych i branżowych. Uczy się w nich około 30 tys. uczniów. Z myślą o nich Samorząd Województwa Mazowieckiego przygotował projekt wspierający rozwój szkolnictwa zawodowego. To największe tego typu wsparcie od lat, bo ogólna wartość projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” to niemal 120 mln zł. Bierze w nim udział 160 szkół zawodowych z Mazowsza, czyli niemal połowa tego typu placówek w województwie. Na program dla szkół warszawskich przeznaczono ponad 3,6 mln zł. Średnio każda z jedenastu szkół otrzyma wsparcie w wysokości 335 tys. zł.

Program podchodzi do rozwoju uczniów w sposób kompleksowy. Są w nim zarówno pieniądze na sprzęt do pracowni, jak i kursy doszkalające czy spotkania w ramach doradztwa zawodowego. Skorzystają również nauczyciele. Będą mogli rozwinąć swoje umiejętności na przykład przez udział w studiach podyplomowych.

Ważnym elementem projektu jest współpraca z firmami przy organizacji staży. Dzięki temu uczniowie szkół zawodowych mogą zdobyć praktyczne doświadczenie, tak istotne dla ich przyszłych pracodawców. W programie przewidziano miejsca dla 500 stażystów z Warszawy.

Aby pogłębić współpracę szkolnictwa z otoczeniem społeczno-gospodarczym, program przewiduje organizację cyklu 36 targów edukacyjnych dla uczniów i przedsiębiorców. Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zauważa ponadto, że konkretna wiedza i praktyczne umiejętności zdobywane w szkołach zawodowych są coraz istotniejsze dla pracodawców.

– Mazowsze dynamicznie się rozwija, a nasz rynek pracy potrzebuje młodych specjalistów. Ważne, by mieli oni nie tylko dużą wiedzę, ale też zdobyli praktyczne doświadczenie. Dlatego jestem przekonana, że udział w takich programach znacznie zwiększa szanse uczniów na przyszłe atrakcyjne zatrudnienie – powiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Szkoły z Warszawy które skorzystają z programu to:

Technikum Elektroniczne nr 1 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 57 w Zespole Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka,

Technikum Elektroniczne nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej „Żywiciel” w Zespole Szkół Elektronicznych i Licealnych,

Technikum Ogrodnicze w Zespole Szkół nr 39,

Technikum Budowlane nr 5 im. Prof. S. Bryły oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 66 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1,

Technikum Fototechniczne oraz Branżowa Szkoła Fototechniczna I stopnia w Zespole Szkół Fototechnicznych,

Technikum nr 20 w Zespole Szkół nr 11 im. Władysława Grabskiego,

Technikum nr 27 im. prof. Józefa Zawadzkiego w Zespole Szkół nr 21,

Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku.

Źródło: https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,7374,3-6-mln-zl-z-budzetu-mazowsza-dla-11-warszawskich-szkol-zawodowych.html